Dua ile ilgili ayet ve hadisler

Ayet

De ki: “Duanız olmazsa Rabbim size ne diye değer versin ki? Ama siz, ey inkârcılar! Size bildirdiklerimi yalan saydınız, artık bu günahtan yakanızı kurtaramayacaksınız.”  (Furkan suresi 77.Ayet)

 

وَقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذِينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِي سَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِينَ

“Rabbimiz buyurduki: Bana dua edin size cevap vereyim.”
(Mü’min suresi 60. Ayet)

Hadis-i Şerif

Hz. Peygamber sallallahu aleyhi veselleme Cebrail aleyhisselamın vahiy ile getirdiği ve “Zırhını çıkar bunu oku dediği” gayet yüksek ve çok kıymettar bir münacât-ı Peygamberiyedir ki: bu cevşendir. (Zeynel Abidin)

İbn Abbas Hazretleri’nin rivayet ettiği bir hadîste Peygamberimiz Efendimiz (aleyhissalâtü vesselâm) şöyle buyurdular: “Beş dua kabul edilir: Mazlûmun yardım görünceye kadar olan bedduası, hacının hacdan dönüşüne kadar olan duası, gazinin cihaddan dönüşüne kadar olan duası, hastanın iyi oluncaya kadar olan duası, müminin din kardeşi hakkında gıyâben duası. Bu duaların icâbete en hızlı olanı, müminin mümin kardeşi için gâibâne ettiği duadır.” (Beyhaki, Şüabü’l-iman, 2/46-47)

Son Yazılar

Son Yorumlar

    Kategoriler

    Editör Yazar:

    İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir